Ako súvisia individuálne percepčné filtre umelcov, novinárov a politikov s ich afinitou k psychotizmu

14. apríla 2018, miroringo, Nezaradené

 

Herci sú druhom umelcov, príslušníci nadradenej kasty. Ludí pôsobiacich pred obecenstvom a splývajúcim s ním v rauši pri úspechoch, oceneniach, potleskoch, podobne ako iní vystupovatelia na piedestál, ktorým symbolizuje a posilňuje ich pocit nadradenosti. Na javiskách, tribúnach manifestácii, na vyvýšených miestach. Obdobne to platí i o spevákoch..

Ale i novinároch, investigatívcoch, ktorých piedestálom je ich činnosť, na prvý pohlad eticky zdôvodnená ako služba verejnosti. Po podrobnejšej analýze, je tento deklamovaný morálny stupeň často obnažitelný ako sebaukájajúca exhibícia výsledku ich snorenia po špine iných, osočovania a tým i ničenia životov takto osudovo dotknutých. A nesmieme zabúdať i na „umelcov“rádoby politikov prezentujúcich sa na vyvýšených miestach chorobne sa angažujúceho politikárčenia nachlp rovnako.

Výstižne ich nazval jeden diskutujúci na blogu ako smrad. Je to smog sťažujúci dýchanie nás všetkých, za bežných okolností nositelov tolerantných a zhovievavých myšlienkoemociálnych pochodov. S pocitmi neomylnej výnimočnosti a nadradenosti sa nás snažia znetvoriť na ich obraz zvráteného, práve sa tvoriaceho psychotického sveta. Sveta kritiky, osočovania a odsudzovania. Treba dodať, že vliezť pod kožu niektorým z nás sa im už podarilo.

O deformujúcom pôsobení davu, tj i obecenstva, na vnímanie, hodnotenie a správanie jednotlivca v ňom pohltenom už bola reč. Snáď k tomu treba varujúco dodať, že psychotické pôsobenia nielen u klasických drog ostáva v rezíduach aj po prerušení priamej aplikácie. Rovnako aj „zhulenie sa ópiom davu“ neodozneje po opustení davu. Oni žial, ako rezídua v rozličnej miere a intenzite bez toho aby sme si boli vedomí ich zdroja, trvalo ovpyvňujú pohlad na svet.

Upozornenie na možnú možnosť všetkých ktorí môžu byť pôsobením obecenstva ako davu postihnutí je len upozornením. Nie je odsudzovaním a pohŕdaním akejkolvek profesie. I keď nebezpečenstvo takéhoto pôsobenia u istých povolaniach je všeobecné platné, excesy začínajúceho psychotizmu sú individuálne, konkrétne a lahko rozpoznatelné.

Predstavitelov trendu psychotickej intolerancie z percepčným filtrom grandiozity, iste netreba predstavovať.
Pre ich presnejšie rozpoznávanie je nutné si všímať charakteristické znaky týchto, takto významne výnimočnosťou postihnutých osobností:

*kritizujú s pocitom nadradenosti
*akože všetko vedia a všetkému rozumejú
*nedokážu byť zhovievaví k súperovi
*sú blahosklonne zhovievaví – k sebe
*i keď by to o sebe tvrdili, nemajú schopnosť odpúšťania
*pokial získali pocit krivdy, nikdy ho nestrávia
*sú nekompomisne odsudzujúci
*sú neochvejne presvedčení o svojej pravde
*citlivo narábajú s metaforami
*nevedia o tom že manipulujú
*neklamú, pretože veria svojim konfabuláciam – nie lož, ale konfabulácia je ich pracovným nástrojom
*pôsobia často pateticky, hystericky, extrémne dojímavo a cielene empaticky